شهداي مخابرات
Text/HTML
 

شهید مولوی؛ مبارزی از جنس مردم

 

باوجوداینکه کارمند مخابرات بود، کار خود را رها می‌کرد و در تمام تظاهرات عمومی به سیل خروشان امت اسلامی می‌پیوست و پس از پیروزی انقلاب و تشکیل شوراهای محلی نیز با داشتن سابقه درخشان قبلی و چهره مردمی، به‌عنوان مسئول شورای محلی مسجد المهدی در خیابان عشرت‌آباد برگزیده شد


 

.مشهد پیام- شهید علیرضا مولوی در سال ۱۳۰۸ در خانواده‌ای متدین و مذهبی در تربت‌حیدریه متولد شد. او دوران تحصیلات ابتدایی را در همان شهر به پایان رسانید. در سن ۲۳ سالگی در اداره پست و تلگراف شهرستان مشغول به کار شد. پس از ۱۳ سال خدمت در آن شهرستان، در سال ۱۳۴۴ به مشهد مقدس هجرت نمود. وی طی حکمی به اداره پست مشهد منتقل و به سمت کارمند دایره مخابرات منصوب شد. در سال ۱۳۳۶ با خانواده‌ای در مشهد آشنا شد که با ازدواج وی با دختر آن خانواده این ارتباط محکم‌تر از قبل ادامه یافت.

به دلیل روحیه دین‌داری و گرایش‌های مذهبی، بعد از هجرت به مشهد فصلی جدید در زندگی شهید باز شد. شرکت در جلسات مذهبی، دوره قرآن و جلسات مباحثه ازجمله فعالیت‌هایش بود. نسبت به منافقین و گروهک‌های چپ بسیار حساس بود و فعالیت منافقین را دنبال می‌کرد.

این شهید بزرگوار فردی متقی، باایمان و مخلص بود و به توکل اعتقاد بسیاری داشت. ازآنجایی‌که او و همسرش در مشهد زندگی می‌کردند، همیشه در خانه‌اش به روی مهمان‌ها و دوستانی که از شهرستان می‌آمدند باز بود. به همین جهت ایشان به مهمان‌نوازی معروف بودند.

شهید اگر یقین پیدا می‌کرد فردی برخلاف موازین شرعی یا مخالف انقلاب و راه امام عمل می‌کند، با او صحبت می‌کرد و در صورت لزوم جلوی او را می‌گرفت. او در عین زندگی بسیار ساده و حداقل امکاناتی که داشت، منزلش را برای برگزاری جلسات مذهبی در اختیار دیگر اهالی مذهبی و متدین محل، قرار داده بود.

او همواره جلسات آموزش احکام و قرآن برای نونهالان و نوجوانان محله‌شان دایر می‌کرد؛ حتی برای تشویق آن‌ها با اتومبیل و هزینه شخصی، اردوهای خارج از شهر را تدارک می‌دید. این شهید بزرگوار در جریان پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی اقدامات بسیاری انجام داد. باوجوداینکه کارمند مخابرات بود، کار خود را رها می‌کرد و در تمام تظاهرات عمومی به سیل خروشان امت اسلامی می‌پیوست و پس از پیروزی انقلاب و تشکیل شوراهای محلی نیز با داشتن سابقه درخشان قبلی و چهره مردمی، به‌عنوان مسئول شورای محلی مسجد المهدی در خیابان عشرت‌آباد برگزیده شد و به دلیل شایستگی، مسئولیت کمیته سوخت ستاد شوراها نیز به ایشان واگذار گردید.

او به دلیل خدمات خداپسندانه و مردمی، پایبندی به اصول و اعتقادات اسلامی و علاقه بسیار به راه امام و انقلاب اسلامی و افشاگری‌های فراوان علیه گروهک‌های ضد دین و منافق، ماشین ترور سازمان منافقین را آن‌ها را بر آن داشت تا شمع وجود این بیداردل ایثارگر را خاموش کنند. شهید مولوی صبح روز شنبه هنگام خروج از منزل که قصد عزیمت به محل کارش را داشت، با اتومبیل خود از پارکینگ خارج شد و پس از بستن درب منزلش، توسط اسلحه کینه‌توزان منافق و با رگبار گلوله به شهادت رسید.

این کوردلان بی‌شرمی را به نهایت رساندند به‌طوری‌که موتورسیکلت خود را گذاشته و اتومبیل شهید را به سرقت برده و از صحنه متواری شدند. او که ۵۲ سال درراه حق و عدالت، اسلام و قرآن و ائمه اطهار علیهم‌السلام گام برداشته بود، سرانجام در ۳۰ شهریور ۱۳۶۰ به لقاء حق پیوست. یادش گرامی و راهش پر رهرو باد.

\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\\

منابع:بنیاد هابیلیان - افسران، زندگی‌نامه شهید مولوی - رجویسم‌

سایت جامع دفاع مقدس، زندگی‌نامه شهید مولوی